BEZPIECZEŃSTWO NA LODZIE! Wędkarstwo podlodowe – grubość lodu.

Witajcie! Życie w domu nad jeziorem ma swoje uroki, ale też cienie. Zwłaszcza zimą, gdy na jeziorze zaczyna pojawiać się lód. Jeszcze dobrze nie złapał mróz, a pierwsi kamikaze już pchają się na lód grubości 3 cm! REAGUJCIE NA TAKIE SYTUACJE!

Nie mówię, żeby od razu dawać komuś w łeb. Ale pokrzyczeć i przestrzec nie zaszkodzi. My tak robimy - nawet krzycząc z okna jak wariaty.

Warto dzielić się ze znajomymi - zwłaszcza wędkarzami wiedzą na temat bezpieczeństwa na lodzie. Poniżej wrzucamy kilka cennych wskazówek dotyczących BEZPIECZEŃSTWA NA LODZIE wraz z ilustracją naszego autorstwa, którą możecie sobie śmiało pobrać i wrzucać w sieć - niech krąży w mediach społecznościowych, wśród ludzi, a kto wie - może uratuje komuś życie, może ktoś sobie ją przypomni przed wejściem na lód i w porę zrezygnuje z wędkowania. Bądźcie ostrożni i miejcie głowę na karku! SPOKOJNEJ, PEŁNEJ CIEPŁA I RODZINNYCH BEZTROSKICH CHWIL ZIMY!!!

Bezieczny lód wędkarstwo podlodowe infografika

BEZPIECZEŃSTWO NA LODZIE

  • Lód nie ma identycznej grubości na całym zbiorniku, a jego wytrzymałość zależna jest od warunków, w jakich lód zamarzał.
  • Przed rozpoczęciem wędkowania na zbiorniku wodnym należy koniecznie sprawdzić grubość lodu! Minimalna grubość lodu, na którym można wędkować - to 10 cm.
  • Lód na rzekach jest oczywiście bardziej zdradliwy, niż na wodach stojących. Wygląda jakby był gruby, jednak pod spodem jest nierówny i w niektórych miejscach, szczególnie w nurcie rzeki i pod mostami, gdzie występują prądy wodne, może mieć cienkie obszary.
  • Na jeziorach należy natomiast szczególnie uważać na pęknięcia ciśnieniowe (szczeliny), które powstają na skutek skoków temperatury.
  • Unikajcie samotnego wędkowania na lodzie! Jadąc na ryby, koniecznie zostawcie komuś bliskiemu informację o miejscu wędkowania oraz o planowanym czasie powrotu do domu.

Przestroga dla wędkarzy podlodowych w żartobliwym klimacie, przedstawiająca zasadę lód lodowi nierówny
Lody

 

Ikonka współpracy.

Partnerzy

Zapraszamy do naszego sklepu już od 1 marca 2023!