Jezioro Kiernoz Wielki – dzikie i idealne na spinning. Mazury mniej znane.

Witajcie!

Nad mazurskie jezioro Kiernoz Wielki, oddalone kilka kilometrów lasem od naszej miejscowości Wikno, udało nam się wybrać na kilka godzin, a mimo to ze spinningiem zabawa była przednia! Bo jest to wyjątkowo rybne jezioro. Sami zobaczcie! W nowym filmie Fikoty na YT trochę o nim opowiadamy, no i wyciągamy z niego całkiem piękne rybki!

Jezioro Kiernoz Wielki położone jest w lesie, nieopodal drogi nr 58, biegnącej z Olsztynka przez Swaderki do Kurek, leżących przy północnej części jeziora. My nad to jezioro przyjeżdżamy zwykle od strony wsi Brzeźno Łyńskie. Kiernoz Wielki to jezioro przepływowe. Przez jezioro przepływa rzeka Łyna, która łączy Kiernoz Wielki z sąsiednim Kiernozem Małym.

dziki pomost nad jeziorem kiernoz wielki

Kiernoz Wielki jest bardzo ciekawym zbiornikiem pod względem wędkarskim i wyjątkowo atrakcyjnym pod względem przyrodniczym. To piękne i rybne jezioro położone jest w głębi lasu, przez co akwen zachowuje dziki charakter. Jest to jezioro o wydłużonym kształcie i mocno urozmaiconej, nieregularnej linii brzegowej porośniętej lasem. Na jego południowym krańcu znajdują się dwie zatoki.

widok na jezioro kiernoz

W jeziorze bytują ryby białe, m.in. leszcze, wzdręgi, płocie i ukleje, oraz drapieżniki: okonie, piękne szczupaki, węgorze. Wiele ryb bytujących w rzece w ciepłej porze roku spływa na zimowiska do jeziora. Dlatego warto wybrać się zimą na Kiernoz na bogaty połów płoci i okoni spod lodu. Nasi znajomi z tego jeziora wyciągnęli nawet pstrągi! 

spinning nad jeziorem kiernoz wieli

Nad jeziorem znajduje się wiele dzikich, poukrywanych pomostów, z których można sobie wygodnie pospinningować. 

pomost nad jeziorem kiernoz wielki

Jezioro Kiernoz Wielki udostępnione jest do wędkowania z łodzi, brzegu i lodu, jest jednak traktowane jest jako łowisko specjalne, przez co zezwolenia są dosyć drogie i w limitowanych ilościach (ok. 50 zł na dobę). Dzierżawcą Kiernoza jest Gospodarstwo Rybackie Szwaderki.

łowienie z brzegu nad jeziorem kiernoz wielki

Powierzchnia lustra wody – 85,0 ha, a maksymalna głębokość - 15,4 m. 

To miejsce idealne na rodzinne wędkowanie, biwak z dziećmi, samotne wędkowanie, gdzie można spędzić piękny dzień w ciszy i spokoju. Bez tłoku.

POZWOLENIE: Gospodarstwo Rybackie Szwaderki

POŁÓW:  z brzegu, z łodzi, z lodu, w nocy. Połów z łodzi w terminie: 1 V - 31 XII.

RYBY: szczupak, lin, okoń, wzdręga, ukleja, płoć, krąp, leszcz, karaś, węgorz.

kiernoz wielki o zachodzie słońca

widok na jezioro kiernoz wielki z lasu

pomost wędkarski nad jeziorem kiernoz wielki

droga leśna wzdłuż jeziora Kiernoz Wielki

jezioro kiernoz wielki

spinning

jezioro kiernoz wielki mazury

piękny pomost nad klimatycznym jeziorem kiernoz wielki

Ikonka współpracy.

Partnerzy

Zapraszamy do naszego sklepu już od 1 marca 2023!