Jezioro Trzcinowe – mega czyste, płytkie, pełne okoni i szczupaków. Mazury mniej znane.

Czołem! Zapraszamy nad polski Balaton na Mazurach! Bo tak właśnie można się poczuć nad Jeziorem Trzcinowym w powiecie nidzickim. Meeeeega czyste - przezroczysta woda, otoczone lasami z prastarymi sosnami, dużo dzikich miejscówek idealnych do połowów, a do tego w wielu miejscach płycizna ciągnąca się kilkaset metrów wgłąb jeziora! Serio, serio! Sami zobaczcie w naszym filmie. Wymarzone miejsce dla spinningistów!

Jezioro Trzcinowe to urokliwe, pełne szczupaków i okoni jeziorko ukryte w lesie, ale UWAGA - bez możliwości dojazdu samochodem! Bo jezioro leży na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Leśny parking samochodowy w miejscowości Zimna Woda oddalony jest jakieś 600 m od jeziora, więc kawałem pieszo trzeba się przejść. Nad to jeziorko warto wybrać się zwłaszcza rowerem z miejscowości położonych nad jeziorem Omulew: Wikna, Jabłonki lub Nataci. Stamtąd nad Jezioro Trzcinowe prowadzi specjalnie utworzona urokliwa i idealna dla całej rodziny ścieżka rowerowa dookoła jeziora Omulew - Tour de Omulew (21 km). Przy czym jadąc z Wikna tą trasą rowerową nad samo jeziorko Trzcinowe jest tylko 7 km! Nie trzeba robić pełnej trasy wokół Omulewa.

trasa rowerowa tour de omulew nad jezioro trzcinowe

trasa rowerowa tour de omulew nad jezioro trzcinowe 2

Jezioro Trzcinowe to urokliwe jezioro w otoczeniu lasów, dookoła niezamieszkałe przez ludzi. Z jednej strony nad brzegiem jeziora znajduje się jedynie leśniczówka - Dębowa Kępa. Jezioro objęte jest strefą ciszy.

Leśniczówka Dębowa Kępa nad jeziorem Trzcinowym

To jezioro płytkie. Ciągnące się długie płycizny powodują, że woda w tym jeziorze bardzo szybko się nagrzewa i można się przyjemnie popluskać. To miejsce idealne na pobyt z dziećmi! Dookoła jeziorka można też znaleźć sporo dzikich leśnych plaż.

płycizna na jeziorze trzcinowym

Brzegi jeziora są płaskie, obrośnięte głównie trzcinami. Jego kształt jest nieregularny, nieco wydłużony. Dno jeziora Trzcinowego jest głównie piaszczyste, miejscami muliste.

przezroczysta woda jezioro trzcinowe

Woda w tym jeziorze jest bardzo przezroczysta. Gdy w nim spacerujemy, płotki i okonie podpływają do nóg. Jezioro zaliczane jest do linowo-szczupakowych. Z własnego doświadczenia wiemy, że można tu złowić fajne okonie czy szczupaki. W jeziorze występują też:  liny, płocie, wzdręgi, ukleje, krąpie, a nawet może się zdarzyć węgorz.  

kładka nad jeziorem trzcinowym

wędkowanie nad jeziorem trzcinowym

Nad jeziorem znajduje się kilka fajnych dzikich miejscówek, z których można wygodnie powędkować. A ponieważ jezioro jest w większości bardzo płytkie na dużych obszarach, można swobodnie spinningować, brodząc wzdłuż brzegów w spodniobutach czy latem nawet w klapkach. My mieliśmy tam nawet okazję pospinningować z Pawełkiem Fishmaniakiem. 

Spinningujemy z Pawłem Fishmaniakiem

Paweł Fishmaniak spinninguje nad jeziorem trzcinowym

W północno-zachodniej części jeziora znajduje się cypel z zadaszoną wielką altaną i miejsce na ognisko. Jest tam też całkiem przyjemny pomościk, idealny do łowienia. Mało kto wie o tym miejscu.

cypel jezioro trzcinowe miejsce na ognisko

Jezioro Trzcinowe to łowisko ogólnie udostępnione. Zezwolenie wędkarskie jest tutaj dość tanie (około 25 zł za dobę). Dzierżawcą Trzcinowego jest Gospodarstwo Rybackie Szwaderki.

Powierzchnia lustra wody – 57,8 ha, a maksymalna głębokość - 11,3 m. Średnia głębokość - 3 m. 

jezioro trzcinowe

Jezioro Trzcinowe jest doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu w gronie rodzinnym w zaciszu pięknej przyrody.

POZWOLENIE: Gospodarstwo Rybackie Szwaderki

POŁÓW: z brzegu, z łodzi, z lodu. Połów z łodzi w terminie: 1 V - 31 XII.

RYBY: leszcz, szczupak, okoń, płoć, lin, wzdręga, krąp, ukleja, może się trafić węgorz.

tour de omulew rowerem

widok na jezioro trzcinowe z lasu

dziki brzeg jeziora trzcinowego

jezioro trzcinowe

jezioro trzcinowe na trasie tour de omulew

jezioro trzcinowe płycizna

 

Ikonka współpracy.

Partnerzy

Zapraszamy do naszego sklepu już od 1 marca 2023!